Sunday, 7 May 2017

Wielka Brytania - lekcja kulturowa z Twinkl

Jeśli szukacie pomysłu na gazetkę ścienną albo na wspaniałe lekcje kulturowe o Wielkiej Brytanii koniecznie przeczytajcie dzisiejszy post! Dzięki Twinkl przygotujecie rewelacyjną lekcję w kilka minut, a Wasza gazetka zachwyci nawet najbardziej wymagających uczniów (i rodziców).


Czym jest Twinkl? Jest to strona będąca źródłem "wyjątkowych, stworzonych przez nauczycieli konspektów, testów oraz innych materiałów edukacyjnych". Tak piszą o sobie. Ja powiedziałabym raczej, że to kopalnia wspaniałych materiałów nie tylko na lekcje języka angielskiego, ale także innych przedmiotów. Wspaniale sprawdzi się  podczas lekcji CLIL-owych (Content and Language Integrated Learning, czyli zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu), a także na lekcjach w klasach dwujęzycznych, których z pewnością przybędzie w najbliższym czasie w związku z reformą edukacji.
Twinkl jest dla Was! - Nawet jeśli nie uczycie języka obcego. Mnóstwo materiałów jest już dostępnych w języku polskim, kolejne pojawiają się tam każdego dnia.
Dziś pokażę Wam moją kolekcję materiałów od Twinkl dotyczących Wielkiej Brytanii - geografii, rodziny królewskiej, Londynu i jego historii. Gotowi?


Geography
Na początek geografia. A jak geografia to obowiązkowo MAPY! Twinkl oferuje mnóstwo map - większość dostępna jest zarówno w kolorze i wersji czarno-białej, wybrać możemy również rozmiar - oprócz standardowego A4 dostępny jest również A3 a nawet A2.

Na zdjęciu poniżej kilka przykładowych map. Znajdziecie tutaj mapy kolorowe, idealne do powieszenia w klasie lub na gazetce, mapy konturowe z podpisami i bez, mapy z dodatkowymi informacjami, np. British food map lub The British Isles z flagami. 

Oprócz map polecam Wam również fact cards - znajdziecie zestaw o każdym z państw osobno, a także UK ogólnie. Zawierają one informacje dot. symboli, najwyższych szczytów, najdłuższych rzek, popularnych miejsc, flag i wiele innych ciekawostek.Idealne np.do nauki przed konkursem albo do wyeksponowania na gazetce. 


Bardzo ciekawe są również karty do tematu Being British - znajdziecie na nich symbole Wielkiej Brytanii: flagi, popularne potrawy, postacie, sporty. Ja wydrukowałam je od razu w dwóch egzemplarzach i zamierzam wykorzystać je np. do gry w memory. Wprawdzie  ilustracje są podpisane, ale to pozwoli uczniom utrwalić nie tylko słowa, ale i ich pisownię. A jakie są piękne!Kolorowanki! Mnóstwo kolorowanek! Przydadzą się np. do lapbooka. A może do busbooka? Spójrzcie na tę uroczą książeczkę London Mini Book w kształcie double deckera. Cudo! Każdy z uczniów może samodzielnie stworzyć swoją mini-encyklopedię czy przewodnik po Londynie. 

History
Nauka historii z tak kolorowymi i różnorodnymi materiałami to czysta przyjemność. Czytając np. historię wielkiego pożaru z 1666 roku żałuję, że nie znałam Twinkl przygotowując się do zajęć z historii Wielkiej Brytanii na studiach. Twinkl ma w swoich zbiorach świetne word mats czyli strony ze słownictwem na dany temat, powyżej możecie podejrzeć stronę dotyczącą wielkiego pożaru Londynu. Karty z wydarzeniami przedstawionymi dzień po dniu, a do tego jeszcze wachlarz pełen dodatkowych informacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. The Queen & the Royal Family
Królowej Elżbiecie i Rodzinie Królewskiej poświęcone jest mnóstwo materiałów dostępnych w Twinkl
Spójrzcie na to fantastyczne drzewo genealogiczne - dostępne oczywiście w wersji plakatowej i jako karta pracy. Postacie są podpisane, a nad każdą z nich, w koronie, umieszczony jest numer w kolejce do tronu. Świetny pomysł  przy okazji ćwiczenia liczebników porządkowych. :) 
Fantastycznie prezentują się również te karty z życia królowej! Wszystkie najważniejsze wydarzenia z okresu jej panowania przedstawione i zilustrowane na osobnych kartach.A co powiecie o cone characters? Na pewno urozmaicą lekcję, można pobawić się z uczniami w identyfikowanie postaci. Moja córka traktuje je już jak lalki (Księżna Catherine to wg niej Kopciuszek, hmmm...). 
Zgadnijcie kim są pozostałe koronowane głowy. :) 


London! 
Kolorowanki pokazywałam Wam już wyżej, ale to nie koniec londyńskich atrakcji od Twinkl


Z Twinkl możecie się wybrać na (prawie) prawdziwą wycieczkę po Londynie. Z mapą metra, kartami Oyster i spisem londyńskich atrakcji czeka nas podróż pełna wrażeń. 


A żeby Londyn wydał się jeszcze bliższy polecam Wam te dekoracje, w których zakochałam się od pierwszego wejrzenia. 
Największe atrakcje Londynu w 3d. Uczniowie byli nimi absolutnie zachwyceni!
Żałuję, że nie mam własnego gabinetu, bo te modele stanowiłyby jego stałą dekorację.

Money!

Z Twinkl możecie się wzbogacić! Banknoty są jednostronne, ale monety w kilka chwil będą cudowne, dwustronne, gotowe do zabawy! A skoro już mamy tyle pieniążków, to może warto coś zjeść lub wypić? 
How about some tea with the Queen? 


Do tego jednak warto poćwiczyć dobre maniery! 


Wiecie, co jest super w Twinkl? To, że materiały dodają w różnych pakietach. Możecie pobrać pojedynczy plik, np. postać królowej do kolorowania, możecie pobrać od razu cały zestaw plików np. kilkanaście stron do kolorowania. Ale Twinkl dba o wygodę nauczyciela tworząc także wielkie (i jeszcze większe!) paczki materiałów na dany temat, np. paczka na urodziny królowej, a w niej dziesiątki stron do druku. Klik klik i wszystkie niezbędne materiały pod ręką, gotowe do wydruku. 
Wśród materiałów znajdziecie również ukochane pieski Królowej. 
"Now close your eyes and pin the tail on the corgi! Up, up, left, down!"


Pamiętajcie, że w Twinkl macie różne opcje dostępu - część materiałów dostępna jest za darmo, do innych dostęp uzyskacie po wykupieniu jednego z trzech rodzajów abonamentu

Wkrótce podzielę się z Wami kolejnymi perełkami znalezionymi na Twinkl, dziś pokazałam Wam zaledwie ułamek ich zasobów. 


Poniżej znajdziecie opinie o Twinkl, które zamieściły na swoich blogach inne anglistki: 

11 comments:

 1. Replies
  1. Ojj tak :) Moje mega zapasy tuszu przy nim szybko topnieją. ;)

   Delete
 2. Londyn wygląda fenomenalnie!❤

  ReplyDelete
  Replies
  1. I know! :) Uwielbiam patrzeć na te cudeńka. :)

   Delete
 3. z jakiego rodzaju abonamentu korzystasz, że masz takie świetne materiały?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mam najwyższy abonament, więc nieograniczony dostęp. Ale nawet w tych trochę niższych abonamentach znajduje się mnóstwo perełek. :)

   Delete
 4. Hi Magda,
  All the activities look super, but as I´ve mentioined in an earlier post , I cannot understand because it´s not in English :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dear Anacelia, I'll write a short summary of this post in English soon.:)
   P.S. Have you tried using google translator? It's available in the bottom left corner of the site. Maybe it could help a bit?

   Delete
 5. Uwielbiam Twinkl, mają naprawdę super materiały :)

  ReplyDelete
 6. Twinkl jest niesamowity! :-)

  ReplyDelete
 7. Tez nie wyobrażam sobie życia bez Twinkl! Rzeczywiście to kopalnia materiałów. Dodatkowo często tez korzystam z prezentacji POWER POINT do rożnych tematów. Te budowle 3D - superaste! Fajne jest tez to, ze niektore materiały mozna edytować i dopasować do swoich potrzeb.

  ReplyDelete

Dziękuję za komentarz! :)

Copyright © 2016 Little English Playground , Blogger